Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Zatuchnuté oblečenie so škvrnami? Dôvodom môžu byť plesne

Vetranie v uzavretých priestoroch je nevyhnutnou súčasťou hygienických návykov. Najmä v zimnom období sa praktizuje tzv. rýchlovetranie, ktoré nie je vždy dostatočné na to, aby zabránilo kumulovaniu vlhkosti či škodlivých baktérií, čo má za následok aj vznik plesní. Tie sa potom môžu objaviť aj na miestach, kde by ste ich čakali najmenej. Napríklad v skrini.
Oblečenie

Určite ste sa už stretli s nepríjemným pocitom, keď ste otvorili skriňu s dlho nepoužívaným oblečením doma či na chalupe. Oblečenie je zatuchnuté a niekedy sú na ňom viditeľné škvrny. Vtedy si už môžete byť istí, že vaše oblečenie napadli plesne. Dobrou správou je, že existujú opatrenia, ktoré môžete zaviesť a ochrániť tak seba aj svoj šatník:

1. Vyčistite skriňu, darujte oblečenie
Skriňu dôkladne vyčistite a dezinfikujte. Môžete použiť bežne dostupné čistiace prostriedky alebo parné čističe fungujúce na princípe dezinfikovania horúcou parou. Následne vytrieďte oblečenie, ktoré nenosíte. Predajte ho alebo darujte. Oblečenie, ktoré nie je dostatočne často používané a prané má tendenciu plesnivieť a zatuchnúť. Táto pleseň sa následne prenáša aj na často používané oblečenie umiestnené v rovnakej skrini. Pred darovaním dôkladne skontrolujte stav odevu. Ak sa na ňom nachádzajú škvrny, ktoré nie je možné úplne odstrániť praním alebo chemicky, radšej ho zlikvidujte úplne.

2. Vytvorte priestor na cirkuláciu vzduchu
Teraz, keď ste vo vašej skrini vytvorili nejaké voľné miesto, malo by dôjsť k zlepšeniu vetrania a cirkulácie vzduchu medzi odevmi. Ak budete aj naďalej pozorovať škvrny či zápach, mali by ste pátrať po ďalších možných príčinách tohto problému. Skontrolujte, či sa vo vašej skrini nenachádzajú napríklad vlhké škvrny. Ak ste nič podozrivé nespozorovali, problémom bude pravdepodobne zvýšená vlhkosť. Jedným zo spôsobov je umiestnenie čerstvej limetkovej šťavy na poličky v skrini.

3. Zbavte sa nepríjemného zápachu raz a navždy
Odev si zoraďte pomocou štítkov a pokynov na pranie. Biele oblečenie môžete vyčistiť pomocou roztoku 1 šálky bielidla a jednej šálky vody. S bielidlom však pracujte opatrne, pretože môže oslabiť textilné vlákna. Farebné odevy môžete prať s bielidlom a bežným pracím prostriedkom, ktoré je bezpečné pre farebné oblečenie. Následne odev vyžehlite pri bezpečnej teplote (informácie nájdete na štítku).

Oblečenie

Podľa odhadov až 21% všetkých astmatických záchvatov súvisí s vlhkosťou a plesňami, čo predstavuje takmer milión prípadov ročne. Taktiež je vedecky dokázané, že zdržiavanie sa v miestnostiach s výskytom plesní (či už skrytých alebo viditeľných) je často spúšťačom alergických reakcií detí aj dospelých. Veríme, že tento argument vás prinúti získať väčšiu kontrolu nad prítomnosťou plesní vo vašej domácnosti. Pomôcť vám môžu aj čističky / sterilizátory vzduchu Airfree, ktorý drasticky zníži množstvo spór plesní, roztočov, baktérií, vírusov a iných alergénov nachádzajúcich sa v miestnostiach. Ak sa však rozhodnete využiť čističku / sterilizátor Airfree v šatníku alebo skrini, pamätajte, že tento prístroj je účinný na minimálnej ploche s objemom vzduchu minimálne 10m3. Čistička /sterilizátor vzduchu Airfree vám však môže pomôcť v účinnom boji s alergiami, astmatickými záchvatmi, nepríjemným zatuchnutím a škvrnám na oblečení. Za pokus to stojí, čo myslíte?

Pošlite článok známemu