Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Vytvárajte obložené misy ako profesionál! Poradíme, ako na ne

Čaká vás narodeninová oslava alebo si jednoducho chcete pripraviť obloženú misu na víkendové "pozobávání"? Či už riešite slávnostné občerstvenie pre rodinu a priateľov alebo chcete prekvapiť svoju drahú polovičku chutnou maličkosťou, máme pre vás tipy, ako na dokonalú obloženú misu, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani profík.
Obložené misy

Všetko si dobre naplánujte
Ešte pred tým, než sa vrhnete na nákup surovín alebo praktických pomocníkov, ktorí vám s výrobou obloženej misy pomôžu, dôkladne naplánujte, koľko osôb budete hostiť a akú veľkú hostinu chcete vlastne chystať. Nie je totiž nič horšie, ako keď počas večera dôjde pripravené občerstvenie. A kde budete uprostred noci zháňať nové?

Ak máte napríklad desať hostí, misu zostavujte tak, aby každý z nich mohol ochutnať všetky pochutiny, ktoré pre nich pripravíte. Rozhodne tak nemôžeme dať na misu treba osem ruských vajíčok a spoliehať na to, že: "Petra si vajcia nedá a Martinovi je vlastne úplne jedno, čo počas večera ochutná". Preto počítajte s tým, že práve dnes budú všetci chcieť z vašej lákavej misy ochutnať každý jeden výtvor. Tomu následne prispôsobte nákup surovín.

Praktickí pomocníci vám ušetrí čas
Aby ste nemuseli všetky suroviny krájať otrocky ručne, oplatí sa zvážiť obstaranie praktického pomocníka - v tomto prípade napríklad krájača Zelmer. Samotná značka tento rok oslávila už sedemdesiate narodeniny a predstavila svetu celý rad praktických pomocníkov. Niet sa preto čomu čudovať, že ju prestížny časopis Financial Times zaradil medzi desiatku najlepších a najdôveryhodnejších firiem strednej a východnej Európy!

Ale späť k multifunkčnému Zelmer krájaču, ktorý nájde uplatnenie počas rodinných osláv a ďalších slávnostných príležitostí. S jeho pomocou ľahko, rýchlo a bezpečne nakrájate potrebné pečivo, syry, salámy, zeleninu a ovocie, ale napríklad tiež zemiakové a žemľové knedle a ďalšie suroviny. O presný rez sa stará zúbkovaný nôž z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele s priemerom 170 mm. Nastaviť si, samozrejme, môžete aj hrúbku jednotlivých plátkov a to od 0 do 15 milimetrov.

Obložené misy

Tipy na dokonalé obložené misy
Pri vytváraní obložených mís popustite uzdu fantázii a nechajte ju pracovať na plné obrátky. Vytvárať môžete čisto syrové, miešané, zeleninové alebo syrové misy. Staviť, samozrejme, môžete aj na kombináciu syrov a salám alebo syrov a ovocia, ktoré doplníte orieškami či olivami. Takáto misa sa skvele hodí napríklad k bielemu vínu. Ak sa rozhodnete podávať červené víno, pripravte misu z plátkov zveriny, bravčového, hovädzieho alebo jahňacieho mäsa. Chýbať by na tejto mise nemali ani plesňové syry, parmezán a čedar.

Čo sa týka párovanie obložených mís s pivom, tu voľte napríklad bravčové koleno, bôčik alebo plátky pečeného mäsa, s ktorých bezpečným nakrájaním vám opäť pomôže vyššie uvedený krájač Zelmer. Vedľa nešliapnete ani mäsovou misou, ktorú doplníte o malé párky, sušené klobásky s paradajky a, samozrejme, slané pochutiny (oriešky, tyčinky, krekry).

Obľúbené sú tiež talianske (mozzarella, cherry paradajky, bazalka) alebo napríklad grécke kombinácie (syr feta, olivy, paradajky, olivový olej). Nezabudnite ani na najrôznejšie dresingy, omáčky, dipy a, samozrejme, pečivo (napríklad to po domácky upečené). Ak vám to časové možnosti umožňujú, z tenkých plátkov syrov alebo údenín môžete vytvárať ružičky alebo iné tvary, ktoré stravníci zaručené ocenia.

Pošlite článok známemu