Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Mytí oken nemusí být nutné zlo. Stačí zapojit parní čistič

Jedna z najmenej obľúbených domácich činností? Nepochybne umývanie okien! Neustále utieranie, stieranie prebytočnej vody, čistenie a leštenie asi nikomu na nálade nepridá. Našťastie existuje oveľa účinnejší a efektívnejší spôsob, ako čisté okná dosiahnuť. Tajomstvo spočíva vo vysokom tlaku, teplote a pare. Táto kombinácia je typická pre parné čističe Ariete.

Prečo práve para?
Spoločnosť Ariete uviedla na trh prvý parný čistič v roku 1997. Aby toho nebolo málo, podporila ho rovno tromi patentmi. Ako mávnutím čarovného prútika sa tak razom stala priekopníkom vo svete parného čistenia. Čo je na parných čističoch tak úžasného? Predovšetkým to, že predstavujú nesmierne ekologickú, ekonomickú a šetrnú variantu čistenia. Poradia si s alergénmi, prachom, roztočmi, mikróbmi i ďalšími nečistotami v domácnosti.

Pretože v sebe kombinujú účinnosť pary, vysokú teplotu a tlak, stávajú sa žiadanými spoločníkmi v domácnostiach i komerčných priestoroch. A ako taký parný čistič Ariete vlastne pracuje? Po naliatí vody do bojleru sa voda ohrieva na viac než 130 °C, v hadici a v tryske sa následne teplota znižuje na 100 °C a pri vypudení pary von z prístroja dochádza k rozptýleniu čiastočiek, ktoré sa premiešavajú so studeným vzduchom, čím dôjde k prudkému ochladeniu. Vo vzdialenosti cca 40 cm od výstupu má para bezpečných 50 °C.

Stále je to však viac než pri bežnom čistení mokrou handričkou. Tajomstvo parného čistenia spočíva vo fyzike a je veľmi jednoduché. Para, ako najsilnejší čistiaci prostriedok, dokáže efektívne rozrušiť štruktúru špiny a mastnoty a v kombinácii s pôsobením tlaku a vysokej teploty je čistenie parným čističom jednoduchšie a efektívnejšie. K čisteniu navyše nepotrebujete chemické prostriedky, preto ide o nesmierne ekologickú a ekonomickú variantu.

Umývanie okien

Tipnete si na kačku alebo na multifunkčný parný čistič?
S umývaním okien pomôžu kačky aj multifunkčné parné čističe. Kačky predstavujú kompaktného spoločníka s klasickou či ohybnou tryskou, určené na čistenie a dezinfekciu menších plôch a horšie prístupných zákutí. Kačky sú jednoducho prenosné a uplatnenie nájdu pri čistení dlaždíc, škár, radiátorov, sprchových kútov, ale predovšetkým pri umývaní okien.

Naopak multifunkčné parné čističe sú o niečo väčšie prístroje, ktoré v sebe kombinujú výhody parných mopov a kačiek. Je možné ich tak využiť na upratovanie celej domácnosti. V rámci svojho príslušenstva obsahujú najrôznejšie nástavce na čistenie okien, matracov, dlaždičiek alebo kobercov. Majú tiež väčší objem nádržky a vydržia preto v prevádzke dlhšiu dobu.

Pri rozhodovaní, či zvoliť kačku alebo multifunkčný parný čistič prihliadnite na intenzitu používania prístroja a tomu, či budete chcieť prístroj využívať na upratovanie celej domácnosti alebo menších plôch a povrchov. Rozhodujúcim činiteľom môže byť aj cena. Zatiaľ čo najlacnejšiu kačku Ariete VAPORI, model 4133 kúpite už od 44,99 €, najlacnejší multifunkčný parný čistič Ariete Xvapor Comfort 4145 kúpite o niečo drahšie, za 99,90 €.

Ako na čistenie okien parou?
Ešte predtým, než prejdete k samotnému čisteniu, doplníme na úvod pár praktických rád. Bojler na ohrev vody nikdy nepreplňujte. Ak je v nádobe trochu viac priestoru, para sa lepšie vyvíja a nedochádza na začiatku čistenia k tomu, že by vám z parného čističa miesto nej odkvapkávala voda. V prípade, že do bojleru nalejete horúcu vodu z kohútika, znížite dobu nutnú na jej ohrev. Môžete tak začať pracovať skôr. Je tiež dobre, ak bojler raz za čas vyčistíte od špiny a usadenín, ktoré v ňom môžu priľnúť.

A teraz už k samotnému čisteniu. Pretože voda v priebehu parného čistenia steká dole, odporúčame na parapetu umiestniť savú látku, ktorá bude vodu zachytávať a parapetu očistiť až na koniec. V prvom rade preveďte dôkladné čistenie rámov okien, škár a rohov pomocou bodovej trysky. Na väčšie znečistenie môžete použiť aj tvrdšiu okrúhlu kefku. Na dôkladné očistenie okenných tabúľ môžete použiť malú ručnú hubicu s návlekom z mikrovlákna. Predposledným krokom je použitie špeciálneho nástavca na čistenie okien s gumovou stierkou. Prostredníctvom neho naparte okenné tabule a potom v pruhoch smerom zhora dole stierajte sklá gumovou stierkou. Nakoniec parapetu utrite.


V prípade, že vybraný parný čistič nedisponuje špeciálnym gumovým nástavcom na okná, jednoducho okná naparte bodovou tryskou alebo malou ručnou hubicou a potom paru zotrite ručnou gumovou stierkou na čistenie okien. Ak ste postupovali presne podľa návodu, okná by sa mali lesknúť ako nové. Na záver doplníme niekoľko „babských rád“. Ak na oknách uvidíte šmuhu, bezpečne sa jej zbavíte novinovým papierom alebo starými (ale čistými) silonkami. So zažranou špinou si dosť dobre poradí octová voda alebo voda s rozpustenou soľou.

Aktuálnu ponuku parných čističov Ariete nájdete v našom e-shope.

Súvisiace produkty

Pošlite článok známemu