Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Testovali jsme parní čistič Ariete. Jak to dopadlo?

Nedávno sme si v redakcii zobrali do parády parný multi-čistič Ariete, u ktorého výrobca sľubuje vysoký výkon a všestranné využitie. Boli sme teda veľmi zvedaví, či svoju povesť dodrží a hneď sme sa dali do testovania.
Unboxing alebo čo všetko skrýva škatuľa?
V balení sme po otvorení našli okrem samotného prístroja celkom 11 kusov príslušenstva a návod. Obsahuje kefu na tkaniny, malú kefu so stierkou na rovné tvrdé povrchy, podlahovú kefu, 2 trysky, poťah z mikrovlákna, 90° trysku, okrúhlu kefu, odmerku, lievik na nalievanie vody a predlžovaciu trubicu. Súčasťou balenia je ešte praktická pevná taška na uskladnenie a prenášanie príslušenstva. Na prvý pohľad a dotyk nám bolo jasné, že ide o pevné výrobky z kvalitného plastu. Rovnako tak aj prístroj je robustný a pôsobí veľmi odolne.

Ariete 4145

Prvé čistenie nás prekvapilo

Hneď ako sme sa zbežne zoznámili s prístrojom aj návodom, vrhli sme sa do akcie. Praktickou odmerkou a lievikom sme naplnili nádobu na vodu, zapli čistič a čakali, kým sa rozsvieti kontrolka teploty vody, ktorá nám mala dať pokyn, že je prístroj pripravený na použitie. Keď sa však dlhšiu dobu nič nedialo, začali sme byť trochu nervózni. Po pár minútach sa prístroj nahrial, kontrolka sa rozsvietila a my sme sa mohli dať do práce. Pri prvom spustení je teda nutné počítať s dlhšou dobou nahrievania.

Ariete 4145

Čistenie keramickej dlažby
Najprv sme vyskúšali čistič na keramickej dlažbe. Ukázalo sa, že ide o ideálny povrch na využitie parného čistenia. Zo samotných dlaždíc možno nečistoty zotrieť priamo kefou s utierkou z mikrovlákna, ktorá je súčasťou balenia. Odolnejšie špina v škárach medzi dlaždicami sa odstraňuje najlepšie úzkou tryskou, ktorou sa škáry trochu dlhšie nahrievajú parou a potom sa ručne odstráni  obyčajnou kefkou a handričkou. Na keramickej dlažbe sme nemali k dispozícii žiadnu "storočnú" špinu, len bežné nečistoty, s ktorými si parný čistič Ariete hravo poradil.

Ariete 4145

Mastný digestor
Ako druhý prišiel na rad digestor. Rozhodli sme sa odstrániť mastnotu zo sklenenej striešky, ktorá odvádza paru od varenia. Na hadicu čističa sme nasunuli úzku trysku a začali naparovať. O chvíľu boli odstránené hrubé smietky a mastnota sa zdala byť pripravená na zotretie. Handričkou sme sklo utreli, ale nezbavili sme sa mastnoty úplne. K tomu bolo potrebné nahriať mastné sklo ešte raz trochu dlhšie a potom ihneď zotrieť papierovým obrúskom. Výsledok bol vynikajúci a sklo opäť krásne lesklé.

Ariete 4145

Ariete 4145
Ariete 4145

Odstraňovanie vodného kameňa
Tretí išiel na rad vodný kameň. Predpokladali sme, že to bude naozajstná skúška schopností parného čističa a naše predpoklady sa potvrdili. Na odstránenie vodného kameňa je potrebné mať trochu trpezlivosti. Najskôr sme použili úzku trysku s kefou. Po niekoľkých minútach sme však nespozorovali žiadny výraznejší účinok. Vymenili sme preto kefu za úzku trysku a púšťali sme paru na vodný kameň z veľmi malej vzdialenosti. Kameň sa začal pomaly rozpúšťať, preto sme rýchlo dali trysku s kefou späť a batériu umývali. Nakoniec sme predsa len dosiahli vytúžený výsledok a vodný kameň odstránili. Nato sme ešte batériu naparovali úzkou tryskou, aby sme ju následne mohli handričkou vyleštiť do úplného lesku.

Ariete 4145

Žehlenie sa nepodarilo, to sme ale čakali
Nakoniec sme sa rozhodli vyskúšať funkciu žehlenia. Podľa inštrukcií výrobcu je na to určený nadstavec, ktorý sa používa na okná a zrkadlá, ale musí sa z neho zložiť rozširujúci rámček s gumovou stierkou. Zostane potom menší nadstavec, na ktorý sa navlečie malý textilný návlek. Táto konfigurácia je určená aj pre čistenie poťahov. Musíme však priznať, že sme neprišli na spôsob, ako dosiahnuť výsledky, ktoré výrobca uvádza. Snažili sme sa totiž vyžehliť pokrčenú bavlnenú košeľu, zavesenú na ramienku. Dosiahli sme bohužiaľ len to, že sme košeľu veľmi rýchlo navlhčili, ak nie úplne premočili. Čarovná premena pokrčenej látky na rovnú sa teda nekonala.

Záverečné resumé
Parný multi-čistič Ariete je výkonný a odolný prístroj s bohatým príslušenstvom, ktorý svoju prácu odvádza na jednotku. Má jednoduché ovládanie a tiež sa nám veľmi páčil rýchly a bezpečný systém upevňovania nástavcov. Ľahko sme s ním odstránili suchú i mastnú špinu, pri troche úsilia i vodný kameň. Jediným "nedostatkom" bol pokus o žehlenie. Hoci sme od parného čističa túto funkciu vôbec neočakávali, zvedavosť bola silnejšia a potvrdila nám to, čo sme si o Ariete parných čističoch mysleli už dávno. Už po krátkom používaní bolo zrejmé, že ide o premyslený a prepracovaný prístroj, za ktorý sa Ariete rozhodne nemusí hanbiť. Na žehlenie sa ale budete musieť vyzbrojiť inou účinnou zbraňou.

Pošlite článok známemu