Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Recenzia: Parné čistenie kuchyne

Po dôkladnom preškolení výrobcom, ktorý nás pravým talianskym temperamentom navnadil na parné čističe Ariete, sa všetky vzorky rozpŕchli do domácností našich kolegov ako nikdy predtým. U všetkých kolegov zožali parné čističe najväčší úspech v kuchyni, nezávisle od toho, ktorý typ parného čističa použili. Pre porovnanie ako sme boli s výsledkami spokojní, sme požiadali kolegov o obodovanie na stupnici 0-100 a vytvorili sme z ich hodnotení priemer. Takéto hodnotenie nájdete na konci každej časti.
Dnes Vám priblížime ako si poradili s vodným kameňom a mastnotou v kuchyni.

Kuchynská linka – každotýždňová otrava
Vo väčšine domácnosti je sobota doobeda časom upratovania. Vodičke a handričke sa nevyhne ani kuchynská linka. Celý týždeň ju ofrkávame, drobíme na ňu, sem-tam niečo vylejeme a ak to dostatočne rýchlo neutrieme, zaschnutá špina a mastné fľaky sú na svete. Priznávam, že pri prvom použití našej kuchyni, dostal parný čistič zabrať.

Všetky spotrebiče sme starostlivo odložili a pustili sa do čistenia - konkrétne kačkou. Viditeľné výsledky sme mali už pri čistení dosky kuchynskej linky, a to napriek tomu, že ju mokrou hubkou utierame takmer každý deň. Po naparení parným čističom a uvoľnení špiny a mastnoty, sme mali možnosť vidieť všetku, na prvý pohľad schovanú špinu.

Najviac nás ale parný čistič potešil pri odstraňovaní mastnoty, ktorá sa zachytáva zospodu skriniek vrchnej časti kuchynskej linky. Museli sme síce použiť aj hubku na umývanie riadu, alebo papierové utierky a maličké množstvo saponátu, ale po riadnom naparení stačilo pár ťahov a mastnota zišla dole.
Naše hodnotenie: 96 zo 100 bodov

Ariete
Drez, vodovodná batéria a večný boj s vodným kameňom
Tentokrát sme namiesto klasického čistiaceho prostriedku použili na vyčistenie drezu len parný čistiť a to malý ručný - kačicu resp. silnejší Ariete multi parný čistič.

Vďaka účinnému pôsobeniu tlaku a pary sa celý drez po pár minútach leskol. „Kačica“ si poradila aj vodným kameňom, ktorému sa na vodovodnej batérii nevyhneme. Výborná na čistenie bola zahnutá tryska, vďaka ktorej sme sa dostali na ťažko dostupné miesta.

Na oku skrytých miestach sme si trošku dopomohli tvrdšou stranou hubky na riad a nakoniec utreli kuchynskými utierkami. Niektorí kolegovia mali skúsenosť, že pri opakovanom viacnásobnom naparení jedného miesta, kde bol vodný kameň trvalejšie usadený, sa po čase odlepil sám a ušetrili si aj tu trošku fyzickej námahy. Výsledok môžete vidieť na fotkách. Na prvýkrát to chcelo síce rozhodne viac času a občas aj použitie sily, ale odkedy v našej domácnosti používame parný čistič každý týždeň, upratovanie nám zaberá podstatne menej času.
Naše hodnotenie: 90 zo 100 bodov

Ariete

Digestor, obkladačky a poraziteľná mastnota
Kritickým miestom v našej kuchyni je digestor, ktorý vytvára dokonalé podmienky na prilepenie prachu. Aj napriek tomu, že prach zotierame každý týždeň, to v piatok pred upratovaním tak rozhodne nevyzerá. Kombinácia mastnoty a prachu je ako magnet. Aj s tým si parný čistič poradil. Náš typ je takéto miesta ako digestor a obkladačky čistiť na dvakrát.

Prvý krát zotrieť handričkou mastnotu s prachom a druhý krát dotiahnuť do dokonalosti pomocou papierovej utierky. Pri čistení obkladačiek za sporákom sme boli príjemne prekvapení ako sa fliačiky špiny a mastnoty postupne uvoľňovali. Aj tu sa nám osvedčili papierové utierky, ktoré sme po použití vyhodili a nemuseli sme mastnotu z ničoho vymývať.
Parný čistič pomôže aj pri čistení škárovačky, je potrebné ale počítať s tým, že na 10 ročnú škárovačku je aj on prikrátky. Po použití nebude vyzerať ako čerstvo nová, rozdiel je však badateľný.
Naše hodnotenie: 87/100

Ariete

Pri testovaní sme používali modely Ariete ART 4133, ART 4207 a ART 4143, oceňujeme zvlášť „bio“ pridanú hodnotu pri upratovaní priestorov, kde sa narába s potravinami a tiež rýchlosť a jednoduchosť čistenia. Pri prvotnom a veľmi dôkladnom čistení je potrebné zapojiť aj silu, ale z vlastnej skúsenosti vieme, že každo-týždňové upratovanie je s týmito pomocníkmi jednoduchšie.

Kolegovia sa odmietli priznať ku svojej špine doma v interiéri. :) Proste sa vyparila

Ariete

Pošlite článok známemu