Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Podlaha jako jedno z nejšpinavějších míst v domě. Tipy jak ji udržovat v čistotě

Či už zvolíte laminát, linoleum, drevo, koberec alebo dlažbu, vždy budete riešiť,  ako udržať vybranú krytinu hygienicky neškodnú a čistú. Tým skôr, ak sa vo vašej rodine nachádza alergik alebo astmatik. Určité druhy podlahových krytín sú totiž pre roztoče dokonalým útočiskom a ideálnym miestom na  rozmnožovanie.

50 % alergikov
Podľa najnovších prieskumov trpí alergiou asi 50 % európskej populácie. Najčastejšia je alergia na roztoče, ktorá z uvedeného celku zaberá rovných 40 %.  Pri zariaďovaní antialergickej domácnosti je preto potrebné začať od podlahy. A to doslova. Práve na podlahy bude zameraný dnešný článok. Ako udržovať jednotlivé podlahové krytiny? Odpoveďou sú parné čističe Ariete.

Špinavá podlaha

Ariete ako priekopník v parnom čistení

Spoločnosť Ariete je priekopníkom v oblasti parného čistenia. Do dnešného dňa prešli parné čističe talianskeho výrobcu mnohými inováciami, ktoré z nich robia nevyhnutného spoločníka moderných domácností, priemyslových prevádzok aj kancelárií. Málokto tiež vie, že to bola práve značka Ariete, ktorá držala niekoľko patentov v oblasti parného čistenia. Práva na výrobu tak boli aj známejším značkám poskytované prostredníctvom licencie.

Kačky alebo multifunkčné parné čističe?
Parné čističe Ariete môžeme rozdeliť do troch skupín. Prvou skupinou sú parné kačky, ktoré patria medzi kompaktných pomocníkov, prostredníctvom ktorých môžete vyčistiť menšie priestory, zariadenia alebo napríklad vodovodné batérie či zle dostupné miesta. Nie menej obľúbené sú tiež multifunkčné parné čističe, ktoré v sebe kombinujú výhody parných mopov a kačiek. Vďaka bohatému príslušenstvu s nimi môžete upratať celú domácnosť.

Mopy – ideálne na podlahy
A pretože sú nasledujúce riadky venované podlahám, je potrebné zmieniť aj parné mopy, ktoré si poradia s vodným kameňom, mastnotou, ťažko odstrániteľnými usadeninami a špinou, rovnako ako so zvyškami jedál či výkalov, chlpmi domácich miláčikov, prachom, baktériami, vírusmi, roztočmi aj mikróbmi. Účinnosť parných čističov je daná kombináciou vysokej teploty, tlaku a pary. Oproti vysávaču, ktorý zbaví podlahu asi len 56 % prachových roztočov, ich parný čistič zničí viac než 95 %.

Upratovanie podlahy

Zašlé škáry, mastnota aj plesne na dlažbe

Miestom, kde sa baktériám a vírusom neobvykle darí, je nepochybne vlhké prostredie kúpeľne. Možno ste aj vy zaznamenali, že dlaždičky po niekoľkých rokoch stráca svoju pôvodnú farbu. Medzi jednotlivými dielmi sa tiež mohla objaviť pleseň, ktorá komplikuje život predovšetkým alergikom a vyzerá obzvlášť odpudivo. Aj s takými neduhmi si ale dokáže parný čistič poradiť. Vďaka špeciálnym nástavcom dokážu vyčistiť zašlé alebo plesnivejúce škáry medzi kachličkami, mastnotu alebo odolnú špinu.

(Ne)odstrániteľné fľaky na koberci
Koberec patrí medzi miesta, kde sa roztočom a alergénom neobvykle darí. Preto je potrebné venovať jeho údržbe značnú starostlivosť. Aj v tomto prípade sa k slovu dostáva parný čistič Ariete. S jeho pomocou koberec naparíte, zničíte až 95 % alergénov, plesní a baktérií a navyše mu nijako nepoškodíte. Horúca para totiž dokáže rozložiť problematický alergén na zlúčeniny, ktoré už nebudú vyvolávať nežiaduce a limitujúce alergické reakcie. Vďaka vode v plynnom skupenstve je koberec prakticky okamžite suchý. Parné čističe si navyše poradia aj s ťažko odstrániteľnými fľakmi. V tomto prípade ale bude potrebné postihnuté miesto poriadne napariť a dočistiť ďalšími podpornými prostriedkami.

Koberec

Pri lamináte alebo vinyle sa báť nemusíte
Stále viac alergikov mení koberce za moderné laminátové, drevené alebo vinylové podlahy. Ich majitelia sa ale často parného čistenia celkom zbytočne obávajú. Ak je podlaha odborne položená, nie je potrebné sa parného čistenia báť. Parné čističe pracujú s veľmi malým množstvom vody (oveľa menším, než pri klasickom umývaní). Povrchy podláh sú preto suché v priebehu niekoľkých málo sekúnd. Čistený povrch je hygienicky čistý a to aj bez použitia chemických detergentov. Para totiž patrí medzi najúčinnejšie čistiace prostriedky. Navyše šetrí prírodu aj vašu peňaženku.

Zvolíte kačku, mop alebo multifunkčný parný čistič? Ich ponuku nájdete v našom e-shope.

Pošlite článok známemu