Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Tipy: Parní čistič Ariete zbaví sedačku bakterií, zápachu i roztočů

Obstaranie nového gauča či pohovky rozhodne nepatrí k zanedbateľným výdavkom v domácnosti. Pretože však tento kus nábytku patrí k tým najvyťaženejším a najpoužívanejším, je potrebné vedieť, ako sa o neho správne starať. Taká sedačka si totiž žije svojím vlastným životom. A to doslova. Jej vlákna obývajú roztoče, mikróby i baktérie. Ako sa ich zbaviť? Odpoveďou sú parné čističe.
Čo žije v sedačkách a gaučoch?
Okrem bežného znečistenia, ktoré na sedačku prenesú ľudia (napr. šupinky starej kože) a domáci miláčikovia (chlpy), je potrebné rátať aj s tým, že vlákna sedačky sú živnou pôdou pre najrôznejšie baktérie a mikroorganizmy. Jedným z najpálčivejších problémov je prítomnosť roztočov. Práve roztoče patria k najčastejším spúšťačom alergických reakcií v domácnosti.

Malý kúsok sedačky môže obsahovať až tisíc prachových roztočov, ktorí za svoj trojmesačný život vyprodukujú dvetisíc trusových častíc. Hoci ich veľkosť dosahuje sotva 0,1 až 0,35 mikrónov, môžu vyvolať veľmi vážne alergické reakcie. Boj s roztočmi navyše pripomína boj s veternými mlynmi. Nájdete ich totiž prakticky všade - na gaučoch, v posteliach a lôžkovinách, záclonách i ďalších bytových textíliách.

Ariete 4164

Kombinácia pary, teploty a tlaku
Medzi najúčinnejších pomocníkov v boji s nečistotami patria parné čističe Ariete. Tie spája jedno - kombinácia horúcej pary, ktorá v nádobke dosahuje úctyhodných 130 stupňov Celzia, aby sa pred dopadom na čistený povrch mohla následne schladiť na bezpečných 50 stupňov a vysoký tlak. Príde vám, že päťdesiat stupňov nie je dosť? Verte, že je to stále viac ako pri bežnom čistení.

Parné čističe tak patria medzi najúčinnejší a najefektívnejší spôsob údržby domácností. Pretože pracujú s horúcou parou, nie vodou v kvapalnom skupenstve, sú veľmi vhodné na čistenie textilných aj čalúnených pohoviek a sedacích súprav. Čo sa týka pohoviek z pravej kože alebo eko kože, tu je potrebné dbať na určitú obozretnosť. Pri koži by totiž mohlo dôjsť k jej vysušeniu a následnej degradácii materiálu.

Ktorý z parných čističov zvoliť?
Ak hľadáte univerzálneho parného pomocníka do domácnosti, vyberte multifunkčné parné čističe, ktoré sú vybavené bohatým príslušenstvom. Tieto čističe si tak poradia s celým radom podlahových krytín, zašlými škárami kachličiek v kuchyni aj kúpeľni, domácimi spotrebičmi (napríklad mikrovlnkou alebo rúrou), zvieracími pelechmi, detskými hračkami, gaučmi a pohovkami, ale aj záclonami či oknami.

Ak hľadáte kompaktnejšieho spoločníka, stavte na parné kačky. Tie môžu disponovať klasickou alebo ohybnou tryskou, s ktorou sa hravo dostanete na ťažko prístupné miesta, ďalej nadstavcami na čalúnený nábytok či nadstavcami na čistenie okien. Poslednou kategóriou čističov sú parné mopy určené skôr na čistenie podláh a najrôznejších podlahových krytín.

Ariete 4164

Parný čistič ako nenahraditeľný spoločník domácnosti

Na záver doplníme aj najčastejšie dôvody, prečo sa ľudia pre parné čističe rozhodujú. Medzi ich najväčšie výhody patrí skutočnosť, že ničia nielen neviditeľné mikroorganizmy a roztoče, ale poradia si aj so zaschnutými fľakmi a špinou či zapáchajúcimi textíliami, na ktoré sú ostatné metódy čistenia krátke. Skvelé výsledky dosahujú aj v boji s "neodstrániteľnými" škvrnami od červeného vína, krvi alebo čokolády. Pre ešte lepší výsledok je dobré gauč pravidelne čistiť raz týždenne.

Ďalšou výhodou parných čističov je aj to, že pri upratovaní nebudete potrebovať žiadne chemické prostriedky. Parné čistenie je tak šetrné nielen k životnému prostrediu, ale aj vašej peňaženke. Navyše vám ušetria veľa času, ktorý by ste inak museli venovať nekonečnému drhnutiu a opakovanému zmývaniu. Parné čističe sú zároveň ideálne pre domácnosti s deťmi, alergikmi alebo domácimi miláčikmi. S ich pomocou zlikvidujete až 97 % nebezpečných mikroorganizmov.

Pošlite článok známemu