Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Neznášate umývanie okien? 5 tipov, ako to zmeniť raz a navždy

Ktorá gazdiná by netúžila po dokonale čistých a lesklých oknách? Bohužiaľ, stačí jedna prehánka a s ich údržbou môžeme začať odznova. Preto táto činnosť patrí medzi tie najmenej obľúbené. Našťastie, máme pre vás 5 tipov, ako ju premeniť na pohodovú a časovo nenáročnú. A môže vás to dokonca aj baviť.
Tip č. 1: Zvoľte si správne obdobie
Všeobecne platí, že okná by sme nemali umývať počas veľkých mrazov alebo opačného extrému, t.j. v období tropických horúčav. Dôvod je jednoduchý- počas mrazivých dní nám zbytková voda na oknách zamŕza a prudké slnko ich naopak veľmi rýchlo vysušuje, čo je dôsledkom viditeľných škvŕn. Umývanie okien nebude mať veľký úspech ani počas peľovej sezóny. Skôr ako sa pustíte do umývania druhého okna, na tom prvom sa už začne usadzovať žltá vrstva peľu.

Ariete

Tip č. 2: Osvojte si rady starých mám
Na trhu existuje obrovské množstvo rôznych čističov, ktoré sľubujú okná bez fľakov, vysoký lesk a odolnosť voči dažďu a špine. Naše staré mamy však tieto a iné vymoženosti nepoznali a aj napriek tomu dokázali udržiavať okná čisté a lesklé. Medzi osvedčené „babské rady“ patrí napríklad čistenie okien octovou vodou, ktorá má odmasťovací účinok a na skle zanecháva vysoký lesk. Podobne vraj funguje aj silný alkoholický destilát. Fľakov sa zbavíte horúcou vodou s trochou rozmiešaného pudingového prášku. Na doleštenie sa následne používajú staré noviny alebo deravé dámske silonky.

Tip č. 3:  Urobte si systém
Pred samotným umývaním okien sa pokúste čo najdôkladnejšie očistiť rámy a odstrániť z nich hrubé nečistoty (napr. pavučiny, prach a pod.). Rámy potom umyte mäkkou handričkou namočenou do roztoku vyrobeného z vody a odmasťovača. Ak sa chcete vyhnúť chemickým prostriedkom, môžete ich nahradiť aj obyčajnou parou, ktorá patrí medzi najúčinnejšie čistiace prostriedky. Ak neviete, kde hľadať, napovieme vám, že priekopníkom v parnom čistení je spoločnosť Ariete, v roku 1997 uviedla na trh úplne prvý parný čistič.

Tip č. 4: Vyzbrojte sa správnym pomocníkom
Na čistenie okien môžete využiť buď parné kačky alebo multifunkčné parné čističe (napr. parný mop 10v1 od spomínaného výrobcu Ariete). Kačky sú kompaktnými spoločníkmi s klasickou ohybnou tryskou a sú určené na čistenie a dezinfekciu menších plôch a ťažko dostupných miest. Medzi ich najväčšie prednosti patrí nízka váha, s ňou spojená ľahká prenosnosť a široké spektrum využitia (napr. pri čistení dlaždičiek, škár, radiátorov, sprchových kútov, ale predovšetkým pri umývaní okien). Multifunkčné parné čističe sú o niečo väčšie a kombinujú v sebe výhody parných mopov a kačiek. Vďaka bohatému príslušenstvu ich môžete využiť nielen na umývanie okien, aj na kompletnú údržbu domácnosti. Majú tiež väčší objem nádržky a preto vydržia pracovať dlhšie.

Ariete

Tip č. 5: Využite potenciál parných čističov na maximum
Na to, aby ste parnému čisteniu zbytočne neobetovali viac času ako je nevyhnutné, je dobré osvojiť si základné zásady používania parných čističov. Bojler na ohrev vody nikdy neprepĺňajte! Ak je v nádobe trochu viac priestoru, para sa bude lepšie odparovať a nebude dochádzať k tomu, že vám z parného čističa potečie voda. Ak do bojlera nalejete horúcu vodu z kohútika, znížite dobu ohrevu vody v prístroji a môžete začať pracovať skôr. Bojler by ste však nemali zanedbávať. Z času na čas by ste ho mali vyčistiť od špiny a usadenín.

Predtým ako začnete so samotným čistením, položte na parapetnú dosku savú látku, na ktorú môže stekať prebytočná voda s nečistotami (parapetnú dosku vyčistite nakoniec). Pri umývaní okien sa najprv zamerajte na rámy, ktoré vyčistíte pomocou bodovej trysky. Na odolnejšie nečistoty môžete použiť aj tvrdšiu kruhovú kefu. S dôkladným vyčistením okenných skiel vám pomôže ručný nástavec s mikrovláknovým návlekom. Predposledným krokom je použitie špeciálneho nástavca na umývanie okien s gumovou stierkou. Prostredníctvom neho naparte okenné sklá a následne smerom zhora dole zotrite gumovou stierkou. Nakoniec vyčistite parapetnú dosku a užívajte si výsledky svojej práce

Pošlite článok známemu