Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Najčastejšie otázky o parnom čistení- nájdite svoju odpoveď

1. Akú teplotu má para vychádzajúca z prístroja?
Parné čističe fungujúce na báze vody ju zvládnu počas malej chvíle zohriať na viac ako 130 °C. Voda sa následne v tryske alebo v hadici ochladzuje na 100 °C a na čistený povrch dopadá značnou silou a s bezpečnou teplotou 50 °C.
2. Čo všetko dokáže para zlikvidovať?
Horúca para dokáže efektívne zlikvidovať baktérie, roztoče, vírusy, plesne a iné nežiaduce mikroorganizmy. Okrem toho sú parné čističe efektívne pri odstraňovaní vodného kameňa, odolnej usadenej špiny na sporákoch, rúrach, digestoroch, radiátoroch, krbových dvierkach a ťažko dostupných miestach.

3. Na aké povrchy je parný čistič vhodný?
Existujú povrchy, ktoré sa s parou a vysokým tlakom príliš “nemusia”. Ide napríklad o materiály citlivé na teplo a vlhko alebo staršie typy nábytku, ktoré sú impregnované voskom. Problém môže nastať tiež pri plochách, ktoré sa skladajú z dýh lepených v tenkej vrstve. Na tieto výnimky však narazíte iba ojedinele. Parné čističe všeobecne patria medzi univerzálnych pomocníkov v domácnosti a dajú sa použiť na čistenie najrôznejších podlahových krytín (napr. vinylu, drevených podláh, linolea alebo kvalitne položených plávajúcich podláh), špár medzi obkladom, dlažbou, ale aj kobercov, čalúnenia alebo matracov.

TIP: Ak plánujete čistiť drevenú podlahu, urobte to ešte pred jej renováciou či väčšou údržbou. Parný čistič totiž môže z podlahy odstrániť vosk alebo olej. Parným čistením môžete ošetriť aj parketovú podlahu, či plávajúcu podlahu, predajca by však mal na otázku, či je toto čistenie vhodné, dokázať odpovedať pri výbere podlahovej krytiny. Rovnako tak je potrebné dávať pozor pri starších laminátových podlahách, ktoré už nemajú plnohodnotne krytý povrch pôvodnou povrchovou úpravou a to najmä okolo miest ako sú škáry a rohy lamiel. Podlaha tak môže byť parným čistením bez okamžitého odsávania kondenzátu poškodená vplyvom dlhšej doby styku s vodou. Parné čističe môžete použiť tiež na vinylové či PVC podlahy. To však za predpokladu, že je podlaha položená profesionálne. Všeobecne sa ale nemusíte parného čistenia podláh obávať. Parné čističe pracujú s veľmi malým množstvom vody (omnoho menším, ako pri klasickom umývaní). Povrchy podláh sú preto suché už za niekoľko sekúnd. Prakticky stačí s parným čističom prejsť z jedného konca miestnosti do druhého a po podlahe následne môžete chodit bez toho, aby ste za sebou zanechávali mokré stopy.

4. Potrebujem k parnému čisteniu aj čistiace prostriedky?
Používanie chemických čistiacich prostriedkov pri upratovaní je večná téma, o ktorej sa vedú siahodlhé diskusie. Asi najväčším „záškodníkom“ je silný oxidant chlornan sodný – súčasť množstva dostupných čističov a prostriedkov na upratovanie. Ten môže v niektorých prípadoch podráždiť oči, poleptať kožu alebo sposobiť silné popáleniny. Výpary, ktoré pri čistení vdychujeme, nášmu zdraviu tiež príliš neprospievajú. Preto hľadá väčšina tunajších aj zahraničných domácností najrôznejšie alternatívy. Jednou z nich sú práve parné čističe pracujúce na báze čistej vody, ktorú následne premieňajú na horúcu paru, ktorá je schopná veľmi efektívne vyčistiť (odstráni okolo 97% baktérií, vírusov, roztočov, plesní a iných nežiaducich mikroorganizmov) povrchy bez použitia akýchkoľvek dodatočných čistiacich prostriedkov. Vďaka tomu šetrí nielen vaše zdravie, ale aj peňaženku.

5. Ako dlho trvá nahriatie pary v prístroji?
Para sa v prístrojoch nahrieva 3 až 4 minúty. Pri multifunkčných a väčších čističoch sa doba predlžuje až na 8 minút, pričom ale vydrží v permanentnej prevádzke až po dobu jednej hodiny. Na druhej strane však existujú aj čističe s príznačným názvom NONSTOP, ktoré sú nahriate okamžite a zvládnu nepretržitú prevádzku.

6. Aké druhy parných čističov existujú a ako si vybrať?
Parných čističov je na trhu mnoho a nie vždy je ľahké orientovať sa v tak širokej ponuke. V skratke, existuje viacero druhov parných čističov, pričom len v portfóliu značky Ariete, nájdete prístroje od klasických parných mopov, parných mopov s metlou cez tzv. kačky až po multifunkčné parné čističe. Každý z nich využijete presne tam, kde je to potrebné. Stačí si vybrať ten správny. Ak si však nie ste istý, ktorý parný čistič bude vhodný práve pre vás, pozrite si náš prehľad parných čističov a ich funkcií, ktorý vám určite pomôže rozhodnúť sa správne.

7. Vyžaduje si parný čistič nejakú špeciálnu starostlivosť?
Vzhľadom na to, že parný čistič pracuje na báze vody, nie je potrebná žiadna špeciálna starostlivosť okrem klasického vyčistenia jednotlivých komponentov pri prípadnom zanesení či inom znečistení.  Jednotlivé komponenty by ste tiež mali po každom použití nechať dostatočne vysušiť, aby ste zabránili množeniu nežiadúcich baktérií či vzniku plesní.

Pošlite článok známemu