Aj tu sa totiž nachádzajú stovky, ba dokonca milióny nezvaných návštevníkov. Keď sa k tomu všetkému pridá ešte pleseň, o problém je postarané. Alergici a astmatici trpia a vy máte sto chutí zbúrať kúpeľňu až do základov a postaviť úplne novú. Tak razantné riešenie ale nemusíte voliť. Stačí si osvojiť pár rád pri upratovaní a zbaviť sa niektorých (zlo)zvykov. V boji s nečistotami, baktériami a alergénmi pomáhajú aj
parné čističe Ariete.
Parné čističe ArietePrvý parný čistič sa na našom trhu objavil v roku 1997. Doslova cez noc sa stal hitom a obľúbili si ho domácnosti naprieč krajinami aj kontinentmi. Bez preháňania tak môžeme tvrdiť, že Ariete je priekopníkom vo svete parného čistenia. Svoje prístroje neustále zdokonaľuje a inovuje, čím je zaistený vysoký užívateľský komfort a jedinečná účinnosť.
Para totiž patrí medzi najúčinnejšie a najekologickejšie čistiace prostriedky. V kombinácii s vysokou teplotou a tlakom ničí až 95 % baktérií, mikroorganizmov, alergénov a plesní, ktoré sa bežne v domácnostiach objavujú. A kúpeľňa samozrejme nie je výnimkou. Viete, koľko baktérií sa u vás doma schováva a ako sa ich jednoducho zbaviť?
3,2 miliónov baktérií na každý centimeter štvorcový A začneme pekne zhurta. Najväčším semeniskom baktérií je nepochybne záchodová misa. V nej prežíva asi 3,2 miliónov baktérií na každom centimetri štvorcovom. Ako náhle spláchneme, baktérie doslova vystreľujú po okolí. Podľa odborníkov odlietajú až do dvoch metrov od toalety. A to rozhodne nie je málo. V miestnosti navyše neustále víria až do doby, než sa neusadia na nejakej ploche ako špinavý film plný nebezpečných návštevníkov.
Porovnateľne lepšie je na tom záchodová doska (295 baktérií na centimeter štvorcový) a splachovač (asi 83 baktérií na centimeter štvorcový). Napriek tomu by sme nemali ani tieto dve miesta pri upratovaní prehliadať. Misu ako aj dosku, splachovač a okolie toalety môžeme jednoducho vydezinfikovať parným čističom. A to všetko bez použitia chemických detergentov. Existujú však aj modely, do ktorých je možné čistiaci prostriedok naliať. Napríklad na prevoňanie miestnosti.
Hubka a zubná kefka ako semenisko baktériíVeľmi podobná je situácia aj u hubiek na umývanie, žiniek a zubných kefiek. Napríklad hubky na umývanie – ich nadýchané vlákna baktérie doslova zbožňujú. K ich množeniu a rastu navyše prispieva aj skutočnosť, že hubka je často vlhká a vo vlhkej kúpeľni veľmi zle schne. Hubku nechávajte vyschnúť v prúdiacom vzduchu a minimálne raz za mesiac ju vymeňte. Rozhodne ju neodkladajte na okraj vane, kde nemá šancu preschnúť.
Aj hubku ale môžete dôkladne napariť parnou kačkou. Ak používate látkové žinky, raz za týždeň ich vyperte spoločne s uterákmi na 60 alebo 90 stupňov. Problém môže nastať tiež pri zubnej kefke. Rozhodne ju po čistení zubov nezatvárajte do škatuľky alebo skrinky. Nechajte ju voľne vyschnú v poháriku. Zabránite tak ďalšiemu množeniu baktérií, ktorých je aj bez toho na kefke zhruba 200 000.
Vane, umývadlá a batérieSemeniskom baktérií sú aj vane, umývadlá a kúpeľňové batérie. Po použití toalety síce z rúk mydlom spláchnete mikróby a nebezpečné organizmy, počítajte ale s tým, že značná časť z nich sa usadí v priestore umývadla. Len pre predstavu – v umývadle sa nachádza cca 2 733 baktérií na štvorcový centimeter. Ani vaňa na tom nie je o nič lepšie. Práve naopak. Napriek tomu, že ju asi pravidelne čistíte, predsa len sa na ňu prilepí zhruba 120 tisíc bakterií/cm2. Pri upratovaní by ste nemali zabúdať ani na kohútiky, kde sídli až 6 272 baktérií.
Kapitolou samou o sebe sú škáry medzi kachličkami a tesnením vane či umývadla. Tu sa okrem baktérií nachádzajú aj plesne, s ktorými je to zložité. Na vane a umývadlá stačí použiť parnú kačku Ariete. U škár alebo zájdených vodovodných kohútikov to bude chcieť trošku silnejší kaliber. Pomôcť môžu špeciálne nástavce na parné čističe, ktoré sa dostanú do horšie prístupných priestorov a odstránia aj vodný kameň, hrdzu či zájdené nečistoty.
Uteráky a sprchové závesyTiež milujete ten pocit, keď sa po horúcej vani zabalíte do hebkého uteráku? Čo keby sme vám prezradili, že látka, ktorú objímate, je plná baktérií a roztočov? Áno, je to naozaj tak. Ich kolónie navyše môžete podporiť tým, že necháte uteráky schnúť na háčikoch. Ideálne je, ak ich rozvešáte na rebríkový radiátor alebo vonku na šnúru a každé dva dni ich budete pravidelne meniť.
Ak vlastníte sprchový kút so závesom, ani na jeho údržbu nezabúdajte. Pokiaľ sa dá záves vyprať, spravte tak spoločne s uterákmi na 60 alebo 90 stupňov. V opačnom prípade záves postriekajte dezinfekciou, opláchnite vodou a nechajte ho natiahnutý voľne preschnúť. Ak nechcete používať chemické detergenty, stačí závesy jednoducho
napariť parnou kačkou Ariete. Závesy navyše po použití parného čističa uschnú rýchlejšie, než keby ste ich osprchovali klasickou sprchou.
Aktuálnu ponuku parných čističov Ariete nájdete v
našom e-shope.