Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Ariete Xvapor Deluxe: Na špínu a bakterie jděte s párou

08.12.2017

Prečo nezefektívniť zastarané spôsoby upratovania tým, že budeme čistiť ekologicky, a pritom sa zbavíme baktérií a práca bude jednoduchšia. Práve to vie parný čistič Ariete Xvapor Deluxe.

Do módy sa dostávajú parné čističe. Na rozdiel od vysávačov nie sú určené na boj s prachom, ale k odstraňovaniu "pevnej" a zaschnutej špiny. Para je veľmi univerzálny pomocník. Xvapor Deluxe 4146 od Ariete je vhodný na čistenie podláh (pevných aj kobercov), ale aj na kachličky, okná, plast alebo napríklad kuchynskú rúru. Sľubuje lacnú prevádzku a účinné odstránenie viditeľných nečistôt i neviditeľných baktérií a alergénov. Ako sa osvedčil?

Ariete Xvapor Deluxe: Praktický krásavec
Xvapor Deluxe je zástupca vyššej triedy parných čističov. Oproti nižším modelom vyniká výkonom, ale aj bohatým príslušenstvom. Základom prístroja je nerezová nádržka s kapacitou úctyhodných 1,6 l, chránená bezpečnostným uzáverom. Dopĺňate ju pomocou priloženej odmerky a lievika čistou vodou bez akýchkoľvek saponátov - para čistí účinne sama o sebe, takže ušetríte pri nákupoch za čistiace prostriedky a navyše si po byte nešírite agresívne chemikálie. Baktérií a alergénov sa zbavíte, pretože horúca para zároveň povrchy dezinfikuje, ale nemusíte sa pritom báť o seba, ani o zdravie svojich detí alebo domácich miláčikov.

Čo sa parametrov týka, nie je Xvapor žiadny chudáčik. Vysoký výkon 1 500 W a možnosť vypúšťať na nečistoty paru pod tlakom až 5 barov zaručí, že si prístroj poradí aj s odolnejšou špinou.

Poteší 6 metrový napájací kábel - nebudete musieť pendlovať medzi zásuvkami. Zabudnite tiež na otravné dolievanie vody; nádržka vydrží až 60 minút čistenia. Samotná hadica nie je veľmi dlhá, takže čistič budete pravdepodobne nosiť často v ruke, najmä pri upratovaní vyšších miest - ťažký ale nie je  a aj keď sa pri práci zahrieva, neobaríte sa.

Keď prístroj vybalíte zo škatule, možno vás ako mňa prekvapí, že v nej okrem samotného čističa skoro nič nie je. Kde je to sľúbené veľké množstvo rôzneho príslušenstva? Neurobili pri balení chybu? Kdeže ... hubice a nástavce sú dômyselne schované v dne prístroja - máte ich teda vždy po ruke. Každý nadstavec má svoje miesto, takže ich nepostrácate. Je to oveľa praktickejšie ako mať niekde v skrini hodenú hromadu násad.

Ariete 4146

Dostať sa k príslušenstvu nie je nič ťažké; stačí len v zadnej časti prístroja stlačiť čierne "tlačidlo", spodný kryt čističa sa oddelí a môžete vybrať nástavce podľa ľubovôle. Nájdete tam napríklad trysku, ktorú možno výborne využiť na čistenie škár, ďalej nadstavec na čistenie podláh s praktickým návlekom, nadstavec na čistenie okien, veľkú a malú okrúhlu kefu a nadstavec na čalúnenie.

Skrotí ho každý, nemusíte sa báť
Práca s parným čističom nie je žiadna veda. Prístroj uvediete do chodu tak, že otvoríte uzáver a do nádobky nalejete potrebné množstvo vody priloženou odmerkou. Nezabudnite použiť lievik, je to naozaj dobrý pomocník. Potom už len stačí zapojiť prístroj do zásuvky, zapnúť a čakať až sa nahreje. Že sa prístroj nahrial spoznáte tak, že zhasne indikátor s bleskom. Priznám sa, nečakal som, že to bude čističu trvať tak dlho. Na prácu sa pripravuje asi osem minút a občas sa bude chcieť nahriať aj počas čistenia.

Potom nasadíte vhodný nadstavec. Trochu ma prekvapilo, že nasadiť ho na hlavnú trubicu chcelo trochu viac fyzickej sily a väčší um. Predpokladám ale, že tento problém sa sám vyrieši, až sa plasty trochu "ochodia".

To je každopádne všetko. Nahriatie máte, násadu takisto, zostáva nastaviť intenzitu vypúšťania a namieriť na požadované miesto ... A jemne na rukoväti odsunúť bezpečnostnú poistku. Vďaka nej máte istotu, že sa ani pri neopatrnom stlačení neobaríte, prípadne paru omylom nevypustí napríklad dieťa. Tak ako tak, samozrejme nie je vhodné nechávať s čističom dieťa bez dozoru, predsa len sa zahrieva a je "natlakovaný", ale o bezpečnosť prevádzky sa báť nemusíte.


Na doma aj do garáže
Ako som hovoril, Xvapor Deluxe je možné použiť na rôzne povrchy, či už ide o sklo, čalúnenie, plechové časti rúry, dlažbu, plávajúcu podlahu atď.

Prvé miesto, kde som parný čistič vyskúšal, bolo čalúnenie sedačiek automobilu. Veľmi ma prekvapilo, že fľaky od zmrzliny, ktoré tam zanechali deti minulého majiteľa a ktoré som sa už skôr márne snažil dostať dole, išli parným čističom odstrániť celkom ľahko. Musíte síce máličko pritlačiť, ale ide to, a hlavne zostala neporušená látka. Pripravte sa ale samozrejme na to, že sedadlá zostanú vlhké, takže sa rozhodne neoplatí čistiť ich pred jazdou, ak na nich má niekto sedieť.

To isté platí samozrejme pre pohovku. Tam sme čistič skúšali na niekoľkých škvrnách, na ktoré by sme normálne museli použiť špeciálny chemický čistič. Museli sme veľmi tlačiť a mal som pocit, že čistič tentoraz sklame, ale ráno, keď gauč uschol, bola zákerná škvrna preč.

Veľmi efektívny bol čistič pri upratovaní zaschnutej špiny na plávajúcej podlahe, ktorá by sa manuálne musela usilovne drhnúť. Schválne sme niekoľko dní nechali mačku, aby sa vybláznila v okolí misiek a pokúsili sa čističom odstrániť zaschnutú mačaciu konzervu. Ariete zvládol upratovanie s nástavcom na čistenie podláh celkom ľahko a pri použití návleku nezostala podlaha ani veľmi mokrá.

Ariete 4146
Bežné "vytieranie" je potom samozrejme s parným čističom perfektné. Nemusíte kľačať a spotiť sa s handrou pri ručnom drhnutí miest, na ktoré nestačí klasický vlhký mop. Para bez námahy odstráni bežné nečistoty a fľaky.

Rozporuplnejšie dojmy som mal z čistenia rúry, ale podľa mňa najmä preto, že som mal nereálne vysoké očakávania. Na jednu stranu špina pekne stekala zvnútra aj zo skla, na druhú stranu si čistič so zaschnutou špinou samozrejme neporadí zázračne - nestačí raz fúknuť a šup, rúra je ako nová ... Proste musíte pritlačiť, kefkou krúžiť a čistením stráviť dlhšiu dobu, ak je rúra ako v mojom prípade horšie udržiavaná a špina zapečená. A samozrejme kefku / stierku opláchnuť a rúru následne vytrieť. Špina logicky nezmizne do vzduchu, čistič ju len uvoľní.

Manipulácia s Xvaporom bola inak bezproblémová. Rukoväť nebola horúca, samotná hubica a nástavce sa tiež držali na rozumnej úrovni. Ak by ste menili malý držiak za väčší, „vycvaknite“ a celý spodok vymeníte. Ak chcete vymeniť len konkrétny nadstavec, buďte pri manipulácii opatrný, pri práci sa zahreje na úroveň, ktorá už by citlivejším jedincom mohla byť nepríjemná. Nie je ale chyba, je to logické a vyrieši to trocha opatrnosti.

Ariete 4146

Záver
Ariete Xvapor Deluxe 4146 to u mňa nemal jednoduché. Po prvé som si na neho nachystal extrémne situácie, po druhé som mal vysoké očakávania, takže splniť úlohu na jednotku (a ešte komfortne) bolo takmer nemožné. Napriek tomu s prehľadom uspel v aute i na podlahe "u mačacích misiek".

Poradí si aj s rúrou na pečenie - horúca para vypúšťaná pod tlakom koniec koncov patrí k najefektívnejším spôsobom čistenia, ale už to chce viac trpezlivosti. Pri odstraňovaní bežnej, nezapečenej a menej zaschnutej špiny, sa naopak nenadriete. Čistič je v takom prípade lepší a pohodlnejší ako vedro s handrou. A ja už nikdy nechcem zmývať ručne.

Čo vidím ako jednoznačnú výhodu, je použitá náplň. Voda. Žiadne drahé neekologické a ku zdraviu necitlivé čistiace prostriedky, ale proste a jednoducho voda. Lacno, ale účinne sa tak zbavíte baktérií a alergénov.

Klady (+):
+ Účinný na pevnej podlahe aj na koberci
+ Používa len čistú vodu, bez chemikálií
+ Prakticky vyriešené uloženie príslušenstva
+ Objemná nádoba, dlhý kábel
+ Vysoký výkon

Zápory (-):
- Čistenie je relatívne hlučné
- Odstránenie zažratej špiny trvá dlhšie (ale je zase dôkladné)

Súvisiace produkty

Pošlite článok známemu