Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

6 vecí, ktoré zabúdame dezinfikovať

V posledných týždňoch sme všetci citlivejší na dodržiavanie hygienických zásad a čistoty. Niet sa čomu diviť. Z víkendového väčšieho upratovania sa stal každodenný boj s neviditeľnými baktériami a vírusmi. Do upratovania zapájame celú rodinu a všetci poctivo dodržiavame odporúčania hygienikov. Čo však vlastne vieme o baktériách, vírusoch, ich šírení, miestach množenia a hlavne, o ich úspešnom vyhubení? Naozaj sa stačí zamerať na najohrozenejšie miesta v byte, odstrániť špinu, ťažkopádne si „odfúknuť“ a znovu to absolvovať o niekoľko dní (tí poctivejší aj každý deň)? Skúsme sa na túto problematiku pozrieť menej stereotypne.
Ariete cistenie

Vírusy vs. baktérie
Pravdepodobne ste už počuli o tom, že vírusy a baktérie fungujú na rôznych princípoch a pri ich vyhubení platia rozdielne pravidlá. Vírusy sú primitívne nebunkové organizmy, ktoré sa nedokážu rozmnožovať, rásť, vytvárať bielkoviny a tým pádom nedokážu prežiť voľne bez toho, aby parazitovali na bunkách živých organizmov. V živom organizme sa však dokážu množiť veľmi rýchlo pričom sa dostávajú aj do okolitého prostredia, napríklad v domácnosti.

Baktérie sú o čosi zložitejšie organizmy, ktoré dokážu prežiť aj mimo živého organizmu. Sú extrémne odolné voči rôznym vplyvom prostredia. Ak infikujú ľudský organizmus, vylúčia v ňom odpadové látky, ktoré následne spôsobia infekciu.

Baktérie a vírusy sú však nevyhnutnou súčasťou našich životov. Vďaka ich existencii je ľudské telo schopné vytvárať protilátky a chrániť nás tak pred rôznymi mutáciami týchto neviditeľných strašiakov. Samozrejme, ich výskyt by sme mali eliminovať a nedovoliť, aby nám „prerástli cez hlavu“. Hlavne v obdobiach rôznych epidémií či dokonca pandémií.

Ariete cistenie

Nové druhy škodcov = nové spôsoby hubenia
Väčšina z nás sa pri riešení problémov uchyľuje k overeným riešeniam, zabehnutým vzorcom či skratkám. V dnešnej hektickej dobe sú tieto vlastnosti absolútne nevyhnutné pre prežitie. Potrebujeme si veci zjednodušovať, nie komplikovať. Niekedy je však viac ako žiadúce prehodnotiť staré spôsoby myslenia či riešenia problémov a aplikovať účinnejšie a modernejšie postupy, ktoré nám v konečnom dôsledku poskytnú vytúžený čas a priestor na iné aktivity. Jedným z nich je aj parné čistenie, vďaka ktorému dokážeme zahubiť až 95% alergénov a viac ako 97% nebezpečných mikroorganizmov vrátane baktérií a vírusov. Parným čističom však dokážeme vyčistiť takmer všetky povrchy a predmety v domácnosti.

Pozrime sa teda na to, ktoré predmety pri klasickom upratovaní prehliadame, no parný čistič si s nimi poradí ľavou zadnou:

Ariete cistenie

1. Psí/mačací pelech
Posteľ našich domácich miláčikov vyberáme vždy starostlivo. Zvažujeme farbu, tvar, veľkosť, pohodlnosť a chceme, aby sa v nich naši miláčikovia cítili čo najpohodlnejšie. Trávia tam predsa tak veľa času. A to je hlavný dôvod, prečo je dobré pelech dezinfikovať. Naši domáci miláčikovia sú v priamom kontakte s baktériami v