Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

6 vecí, ktoré zabúdame dezinfikovať

V posledných týždňoch sme všetci citlivejší na dodržiavanie hygienických zásad a čistoty. Niet sa čomu diviť. Z víkendového väčšieho upratovania sa stal každodenný boj s neviditeľnými baktériami a vírusmi. Do upratovania zapájame celú rodinu a všetci poctivo dodržiavame odporúčania hygienikov. Čo však vlastne vieme o baktériách, vírusoch, ich šírení, miestach množenia a hlavne, o ich úspešnom vyhubení? Naozaj sa stačí zamerať na najohrozenejšie miesta v byte, odstrániť špinu, ťažkopádne si „odfúknuť“ a znovu to absolvovať o niekoľko dní (tí poctivejší aj každý deň)? Skúsme sa na túto problematiku pozrieť menej stereotypne.
Ariete cistenie

Vírusy vs. baktérie
Pravdepodobne ste už počuli o tom, že vírusy a baktérie fungujú na rôznych princípoch a pri ich vyhubení platia rozdielne pravidlá. Vírusy sú primitívne nebunkové organizmy, ktoré sa nedokážu rozmnožovať, rásť, vytvárať bielkoviny a tým pádom nedokážu prežiť voľne bez toho, aby parazitovali na bunkách živých organizmov. V živom organizme sa však dokážu množiť veľmi rýchlo pričom sa dostávajú aj do okolitého prostredia, napríklad v domácnosti.

Baktérie sú o čosi zložitejšie organizmy, ktoré dokážu prežiť aj mimo živého organizmu. Sú extrémne odolné voči rôznym vplyvom prostredia. Ak infikujú ľudský organizmus, vylúčia v ňom odpadové látky, ktoré následne spôsobia infekciu.

Baktérie a vírusy sú však nevyhnutnou súčasťou našich životov. Vďaka ich existencii je ľudské telo schopné vytvárať protilátky a chrániť nás tak pred rôznymi mutáciami týchto neviditeľných strašiakov. Samozrejme, ich výskyt by sme mali eliminovať a nedovoliť, aby nám „prerástli cez hlavu“. Hlavne v obdobiach rôznych epidémií či dokonca pandémií.

Ariete cistenie

Nové druhy škodcov = nové spôsoby hubenia
Väčšina z nás sa pri riešení problémov uchyľuje k overeným riešeniam, zabehnutým vzorcom či skratkám. V dnešnej hektickej dobe sú tieto vlastnosti absolútne nevyhnutné pre prežitie. Potrebujeme si veci zjednodušovať, nie komplikovať. Niekedy je však viac ako žiadúce prehodnotiť staré spôsoby myslenia či riešenia problémov a aplikovať účinnejšie a modernejšie postupy, ktoré nám v konečnom dôsledku poskytnú vytúžený čas a priestor na iné aktivity. Jedným z nich je aj parné čistenie, vďaka ktorému dokážeme zahubiť až 95% alergénov a viac ako 97% nebezpečných mikroorganizmov vrátane baktérií a vírusov. Parným čističom však dokážeme vyčistiť takmer všetky povrchy a predmety v domácnosti.

Pozrime sa teda na to, ktoré predmety pri klasickom upratovaní prehliadame, no parný čistič si s nimi poradí ľavou zadnou:

Ariete cistenie

1. Psí/mačací pelech
Posteľ našich domácich miláčikov vyberáme vždy starostlivo. Zvažujeme farbu, tvar, veľkosť, pohodlnosť a chceme, aby sa v nich naši miláčikovia cítili čo najpohodlnejšie. Trávia tam predsa tak veľa času. A to je hlavný dôvod, prečo je dobré pelech dezinfikovať. Naši domáci miláčikovia sú v priamom kontakte s baktériami vyskytujúcimi sa v nižších polohách, teda pri zemi. Gravitácia má svoje pravidlá a my vieme, že tam nájdeme viac baktérií ako inde. To isté platí aj pri venčení. Po 15 minútovom venčení si okrem dobrého pocitu a šťastného psa prinesiete domov doslova celú „zoo“, ktorá sa rada rozmnoží v pohodlnom pelechu vášho miláčika.

2. Papuče
Keď papuče, tak pohodlné! Hlavne v zime chceme, aby boli naše nohy v teple a pohodlí. Nosíme uzavreté plyšové módne výstrelky, v ktorých sa už po pár dňoch začínajú premnožovať baktérie a plesne. Teplé a vlhké prostredie je pre nich doslova raj na zemi.  

3. Klávesnica/myš
V dnešnej dobe je počítač nevyhnutnou súčasťou našich životov. Klávesnice a myši sa v priebehu dňa dotkneme nespočetne veľakrát a častokrát si neuvedomujeme, že na nich prenášame baktérie „odložené“ z predchádzajúcich činností. Navyše klávesnica je navrhnutá tak, aby pre nás bola práca čo najpohodlnejšia. Priestor medzi vyvýšenými klávesami však poskytuje dokonalé prostredie pre zachytávanie a následné množenie špiny a baktérií. Niektoré myši sú na tom podobne. Rizikové je hlavne koliesko v strede, ktoré doslova odoberá „materiál“ z našich prstov a uchováva ho v útrobách myši. Pri opätovnom otočení kolieskom sa k vám vráti aj niekoľkotýždňová špina.

4. Kľúče
Či už sú to kľúče od auta, bytu, pivnice či bicykla, vždy je dobré myslieť na ich dezinfekciu. Kľúče sa nám často povaľujú po vreckách, stoloch, barových pultoch, v kabelkách a častokrát sa stáva, že nám jednoducho vypadnú na zem. Takisto slúžia na otváranie zámkov, ktoré využívajú desiatky ľudí. Nenoste si ich baktérie domov.

5. Hračky
Ako často a akým spôsobom čistíte hračky? Plyšáky, lego, gumené hračky, detské knižky, lopty na hranie. Čo by sme bez nich robili. Sú takmer v každej domácnosti. Najviac ohrozené sú malé deti, ktoré sú k svojim hračkám citovo pripútané a nedokážu sa od nich odtrhnúť. Prevláčajú ich v rukách, pusinkujú, „žužlajú“ a preto by sme ich pri upratovaní nemali prehliadať.

6. Kľučky
Koľkokrát denne chytáme do rúk rôzne kľučky? Či už doma alebo na verejnosti? Určite si poviete, že doma to zas nie je také hrozné ako na verejných miestach. Áno, v domácnosti je baktérií na kľučkách pravdepodobne menej, no aj tak si zaslúžia našu pozornosť. Ak dlhodobo prehliadame ich čistenie a dezinfekciu, koledujeme si o zbytočný „prúser“.

Všetky bežne používané veci by mali byť súčasťou nášho dezinfekčného rituálu. Parné čistenie je rýchly spôsob ako dostať špinu, baktérie a vírusy pekne pod kontrolu. Jedným prístrojom dokážete vyčistiť doslova celý byt bez použitia chémie. Horúca para dezinfikuje všetko, čo jej príde do cesty. Je len na vás ako túto magickú schopnosť využijete.

Pošlite článok známemu