11 tipov ako sa zbaviť roztočov

Štúdie dokazujú, že roztoče tvoria hlavnú zložku prachu v domácnosti a v závislosti od miesta výskytu ich môžeme pozorovať dokonca niekoľko druhov. Roztoče preferujú vlhké miesta a pórovité povrchy plné ich obľúbenej potravy (šupinky odumretej kože, huby, atď.). Roztoče sa, bohužiaľ, najčastejšie vyskytujú tam, kde ich chceme vidieť najmenej- v našich matracoch, vankúšoch, prikrývkach, pohovkách, kobercoch či záclonách.
Podľa štúdií je za vyvolanie alergickej reakcie zodpovedných 100 roztočov na gram prachu. V takomto množstve môžu byť reakcie miernejšie, no pri koncentrácií 500 roztočov na gram prachu už môžeme zaznamenať alergický či astmatický záchvat. Napríklad taký matrac môže obsahovať až 10 miliónov roztočov, ktoré častokrát nedokážeme úplne odstrániť. Alergici by však mali prijať opatrenia, ktoré pomôžu znížiť množstvo týchto mikroskopických škodcov na minimum. Preto sme pre vás spísali 11 tipov, ako si s týmito nepriateľmi poradiť:

Roztoče

1.
Pokúste sa čo najefektívnejšie regulovať vlhkosť v miestnostiach. Pravidelne vetrajte celý byt/dom a hlavne spálne.
2. Matrace, vankúše, periny, vystavte priamemu slnku. To pomôže eliminovať roztoče nachádzajúce sa nielen na povrchu, ale aj v hlbokých útrobách a tkaninách.
3. Na matrace a vankúše používajte poťahy proti roztočom. Tie zabránia roztočom preniknúť hlbšie do matraca čím predídete ich premnoženiu a z toho vyplývajúcim zdravotným komplikáciám.
4. Pokúste sa meniť posteľnú bielizeň čo najčastejšie. Ideálne raz za týždeň. Obliečky perte na 60 °C.
5. Ak vyperiete oblečenie, ktoré následne dlhšie nepoužívate, uložte ho do vákuových vriec. Ochránite ho tak pred plesňami, baktériami a roztočmi.
6. Vyhýbajte sa páperovým vankúšom
7. Ak je to možné, posteľ usteľte najskôr hodinu po prebudení, aby mali tkaniny dostatok času na vysušenie potu a vlhkosti.
8. Na dezinfekciu matracov používajte parné čističe, ktoré zahubia od 95 do 99% všetkých baktérií, vírusov, nežiadúcich mikroorganizmov a alergénov.
9. Nábytok a podlahy čistite namokro. Zabránite tak rozptýleniu prachových častíc.
10. Používajte čističku vzduchu. Čistička/sterilizátor vzduchu Airfree drasticky zníži množstvo alergénov, húb, baktérií a vírusov vo vašej domácnosti. Môže tiež zmierniť alergické prejavy a zabrániť ich opakovanému výskytu.
11. Plyšové hračky sú najatraktívnejším miestom pre množenie roztočov.  Je dôležité eliminovať počet hračiek v detskej izbe. Pri hygiene plyšových hračiek by sa mali dodržiavať nasledujúce pravidlá:
    a) Ak nehrozí riziko vyblednutia, mali by ste plyšové hračky prať približne pri 50 °C. Ak je vonku slnečno, vyložte ich na priame slnko, čím zabezpečíte ich prirodzenú dezinfekciu.
    b) Na dezinfekciu môžete použiť a klasický fén na vlasy, ktorý ich vďaka vysokej teplote rýchlejšie vysuší  a pomôže zbaviť baktérií.
    c) Malé hračky môžete vložiť do mrazničky 24 hodín, čím zahubíte roztoče. Počas tejto doby sa však v hračkách zvýši vlhkosť, preto by ste ich po vybratí z mrazničky mali umiestniť na slnko, aby sa rýchlejšie vysušili.

Pošlite článok známemu