Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Dřevo nebo laminát? Pro parní čističe žádný problém

Tiež zastávate názor, že jediným spôsobom, ako sa zbaviť nečistôt nebo zažranej špiny sú chemické čistiace prostriedky? Že para je príliš slabá na to, aby dokázala vyčistiť podlahy? Alebo to, že parné čističe nenávratne poškodia drevené či laminátové podlahy? Ak vám tieto otázky víria hlavou alebo im dokonca sami veríte, potom sú nasledujúce riadky určené práve vám. Venované budú parným čističom Ariete, ktoré sú okrem iného nesmierne účinným pomocníkom pri upratovaní drevených a laminátových podláh.

Parné čističe robia česť fyzike
Hneď na úvod musíme zmieniť, akým spôsobom parné čističe vlastne fungujú. Vo svojej podstate ide o nesmierne dômyselný prístroj, ktorý pracuje s horúcou parou a fyzikou. Para je tým najúčinnejším spôsobom domáceho čistenia a to aj bez použitia chemických detergentov, ktoré zbytočne zaťažujú životné prostredie, môžu dráždiť sliznice, vadia alergikom, astmatikom aj domácim miláčikom. Unikátnosť a maximálna efektivita parných čističov Ariete spočíva v kombinácii pary, tlaku a vysokej teploty. Vďaka tomu je efektívne narušená štruktúra nečistoty.

Voda sa v bezpečnostnej nádržke (bojleri) nahrieva na viac než 100 stupňov Celzia, aby sa mohla následne schladiť a na povrch dopadnúť pri bezpečných 50 °C. Len pre predstavu doplníme, že napríklad taký vysávač zbaví podlahy asi 56 % prachových roztočov, baktérií a ďalších mikroorganizmov. Pri parnom čistení je to viac než 95 %! Vďaka vysokej účinnosti je tak upratovanie oveľa rýchlejšie a efektívnejšie.

Čistenie parkiet

Čistenie drevených a laminátových podláh má svoje pravidlá
Ak použijete starší model z rady Ariete, pred samotným čistením odporúčame podlahu povysávať. Ak plánujete čistiť drevenú podlahu, potom tak urobte pred jej renováciou či väčšou údržbou. Parný čistič totiž môže z podlahy odstrániť vosk alebo olej. Parným čistením je možné poupratovať aj parkety či plávajúcu podlahu, predajca by však mal na otázku, či je toto čistenie vhodné, dokázať odpovedať pri výbere podlahoviny.

Rovnako je tak potrebné dávať pozor aj pri starších laminátových podlahách, ktoré už nemajú plnohodnotne pokrytý povrch pôvodnou povrchovou úpravou a to najmä okolo miest ako sú špáry a rohy lamiel. Podlaha tak môže byť parným čistením, bez okamžitého odsávania kondenzátu, poškodená vplyvom dlhšej doby styku s vodou. Parné čističe môžete použiť aj na vinylové či PVC podlahy. To samozrejme za predpokladu, že je podlaha odborne položená profesionálom. Obecne ale nie je potrebné sa parného čistenia drevených a laminátových podláh obávať. Parné čističe pracujú s veľmi malým množstvom vody (oveľa menším, než pri klasickom umývaní). Povrchy podláh sú preto suché v priebehu niekoľkých málo sekúnd. Prakticky stačí s parným čističom prejsť z jedného konca miestnosti na druhý a po podlahe môžete následne chodiť bez toho, aby ste za sebou zanechávali mokré stopy.

Čistenie parkiet

Mop alebo multifunkčný parný čistič?

Na našom trhu sa stretnete s tromi základnými druhmi parných čističov. Prvým z nich sú kompaktné kačky, ktoré ponúkajú celý rad príslušenstva (líši sa model od modelu). Súčasťou vybavenia môže byť klasická tryska alebo ohybná tryska, s ktorou sa hravo dostanete na ťažko prístupné miesta, ďalej nástavec na čalúnený nábytok či nástavec na čistenie okien.

Druhou skupinou parných čističov sú parné mopy – ideálni kandidáti na upratovanie a čistenie podláh. Parné mopy sa vďaka svojmu praktickému tvaru dostanú aj na zle prístupné miesta. Poslednou skupinou sú multifunkčné parné čističe, ktoré predstavujú nesmierne univerzálnych spoločníkov v domácnosti. S multifunkčným čističom môžete upratať nielen podlahy, koberce, či ďalšie podlahové krytiny, ale aj sedacie súpravy, kachličky, vodovodné batérie alebo napríklad obliečky na vankúše či plyšové hračky.

Pošlite článok známemu