Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

5 benefitov, ktoré prináša parné čistenie auta

Každý rok po zime absolvuje väčšina motoristov nielen klasické, ale aj nejaké „povinné“ jazdy. Medzi tie povinné patrí napríklad prezúvanie pneumatík, výmena gumových kobercov za klasické, kompletná jarná očista interiéru a exteriéru, údržba klimatizácie a pre niekoho je to aj obdobie povinných kontrol. Snom skoro každého motoristu je mať spoľahlivé a pekné auto, v ktorom by sa cestujúci cítili bezpečne a príjemne. Ako to však dosiahnuť v čase, keď okrem bežných povinností spojených s údržbou auta musíme dbať aj na dodržiavanie nariadení o ochrane zdravia, ktoré so sebou dnešná doba prináša? Našli sme jedno riešenie na viacero problémov. Je ním čistenie pomocou pary. A dobrou správou je, že nemusíte nikam chodiť, pretože to hravo zvládnete aj sami. Pozrime sa teda na to, čo všetko táto technika dokáže s vašim parťákom na štyroch kolesách.
1. Prírodná dezinfekcia
Určite si lámete hlavu nad tým, ako dôkladne vydezinfikovať svoje auto, aby sa nestalo potenciálnym zdrojom vírusovej nákazy alebo príčinou alergických prejavov. Faktom je, že o auto sa treba starať aj kvôli zachovaniu vlastného zdravia. Častokrát nám totiž z ventilátorov fúka priamo do tváre vzduch kontaminovaný rôznymi baktériami, prachmi a inými škodlivými časticami. Rovnako je to s klimatizáciou. Vírusy a baktérie nám však do auta môžu priniesť aj spolucestujúci vrátane domácich miláčikov. Omrvinky z jedál, fľaky od kozmetiky, zvieracia srsť či blato od topánok tvoria doslova živnú pôdu pre množenie baktérií. A keď sa k tomu pridá vyhriaty interiér od dopadajúceho priameho slnka, môžeme si „zarobiť“ na nepríjemný zdravotný problém. Jar a leto sú obdobia plánovaných či neplánovaných výletov. Bohužiaľ, nielen tých našich, ale aj bakteriálnych.  Všetky tieto problémy však dokážete vyriešiť pomocou horúcej pary. Tá zabije až 97% škodlivých mikroorganizmov, baktérií, roztočov a vírusov. Nemusíte sa báť použiť ju v interiéri alebo exteriéri. Parné čističe nepotrebujú žiadne chemické prostriedky na to, aby dokázali dezinfikovať akýkoľvek čistený povrch. Preto sa nemusíte obávať jeho poškodenia. A ako je to vlastne s tými povrchmi?

Ariete parné čistenie

2. Čistenie interiéru nemá limity
Ak ste sa rozhodli svojpomocne vydezinfikovať vaše auto a neviete ako na to, ideálne bude, ak začnete „hrubou špinou“. Auto najprv dôkladne povysávajte ručným vysávačom, ideálne malou kefkou, ktorá vám pomôže dostať sa na ťažko dostupné miesta ako sú mriežky ventilátorov. Následne si zvolíte nástavec na parný čistič, ktorý bude najviac vyhovovať vašim požiadavkám. Parné čističe pracujú iba na báze horúcej vodnej pary, preto s nimi rovnako efektívne a bezpečne vyčistíte kožené aj textilné sedadlá. Netreba však zabúdať na to, že väčšie množstvo pary vyprodukovanej v parnom čističi pri dopade na povrch skvapalnie. Preto je vhodné mať po ruke handričku, ktorou kontinuálne odsajete posledné kvapky vody. Pri čistení klimatizácie a elektronických súčastí je potrebné dodržať o niečo väčšiu vzdialenosť ako pri sedačkách či dverách bez zabudovanej elektroniky. Po aplikovaní pary povrchy jednoducho prejdite handričkou a užite si ten rozdiel. Pri kožených sedadlách môžete ihneď po čistení aplikovať špeciálny krém, ktorý sedadlá ešte viac rozžiari.

3. Pneumatiky, disky puklice či brzdy? Žiadny problém!
Parné čistenie má okrem dezinfekcie aj jednu obrovskú výhodu. Dokáže vyčistiť aj veľmi zaschnutú či „zažratú“ špinu z rôznych povrchov. Na aute to spozorujete hlavne na kolesách. V zime musia disky a puklice odolávať nepriaznivým podmienkam ako sú kamienky na cestách, blato, sneh a rôzne iné nečistoty, ktoré sa podpisujú na ich výzore. Kolesá môže trápiť aj brzdný prach produkovaný novšími brzdnými kotúčmi. Tam, kde zlyháva klasická „umývarka“, nastupujú parné čističe. Doprajte si ten zážitok sledovať, ako vaše auto ožíva pomocou pôsobenia horúcej pary bez potreby akýchkoľvek chemických prípravkov.

4. Čisto a sterilne aj pod kapotou
Človek, ktorý má naozaj rád svoje auto vie, ako sa oňho správne postarať. Častokrát však zabúdame (možno z neznalosti a možno z pohodlnosti) na to, čo ho poháňa vpred. Nezabúdajme preto z času na čas zdvihnúť kapotu a skontrolovať, ako sa nášmu „parťákovi“ darí. Často tam nájdeme koróziu, nánosy špiny, kamienkov či blata. To všetko významne ovplyvňuje nielen estetickosť, ale aj funkčnosť vozidla. Dezinfekcia a čistenie prospeje zdraviu nielen auta, ale aj tomu vášmu. Dokonca tým zvýšite jeho predajnú cenu.

Ariete parné čistenie

5. Zvládnete to aj sami
Za parným čistením už nemusíte nikam chodiť. Stačí si vybrať niektorý z dostupných parných čističov a pustiť sa do čistenia. S vlastným parným čističom ušetríte financie vynaložené na pravidelnú dezinfekciu a čistenie a znížite tak riziko mnohých zdravotných problémov posádky. Okrem toho, pri správnej a pravidelnej starostlivosti, si vaše auto zachová hodnotu oveľa dlhšie.

Pošlite článok známemu